Csapvz
Mit iszunk meg az ivvzzel?
Magyar Nemzet
2006. janur 15.
Mestersges anyagok kerlnek vissza a kozmetikumokbl s mosogatszerekbl is a folykba s az ivvzbe
Felborthatjk a hormonhztartst, befolysolhatjk az kolgiai egyenslyt az lvizekben, s ltaluk az ivvzben felhalmozd gygyszerszrmazkok, fknt a hormonksztmnyek maradkai - vlik tudsok. A gygyszereken kvl sok mestersges anyag kerl vissza a kozmetikumokbl s mosogatszerekbl is a folykba s az ivvzbe, a fogamzsgtl tablettkbl pedig ni nemi hormonok jutnak a vizekbe.
Mr tbb vtizede tudunk az ember ltal alkotott vegyi anyagok, mint pldul a nvnyvd szerek, a gygyszeripari ksztmnyek kzvetlen egszsgkrost hatsairl, gy a lgzszervi megbetegedsek nvekedsrl, a daganatkelt, st az embriotoxikus hatsairl is. A kilencvenes vek vgn kt amerikai tuds egy, a krnyezetvdelemre szakosodott rval sszefogva Az ellopott jv cm knyvkben szablyos nyomozssal trjk fel ezeket a folyamatokat.
A szerzk knyvkben egyebek kzt azt lltjk, hogy a nemi hormonok s az ember ltal mestersgesen ltrehozott hormonszer anyagok bevitele nem a szlknl okoz krost hatst, hanem ez elssorban a kvetkez nemzedk reprodukcis kpessgt rinti. Mindennek kvetkeztben az utdok msodlagos nemi jellege nem alakul ki, vagy kros mdon fejldik. Pldul a nemi szervek cskevnyesek, rosszul fejlettek lesznek. Kllemkben s viselkedskben a nstnyek frfiass (maszkulin tpusv) vlnak, a hmek niesek lesznek (feminizldnak) vagy hermafroditkk alakulnak. A hormonkrost anyagok hatsra pldul mind tbb llatfajnl figyelnek meg addig szokatlan szmban homoszexulis egyedeket.
A gygyszerek hatanyagnak nagy rsze a vizelettel eltvozik, s ezzel lnyegben a termszetbe jut - figyeltek fel ms klfldi kutatk. Amikor nagy rzkenysg mszerekkel megvizsgltk a szennyvztiszttkbl kikerl vizek minsgt, kiderlt, hogy a gygyszerszrmazkok nem tnnek el a vzkezels sorn. Amint arrl hazai lapok is beszmoltak mr, a klfldn elvgzett mikrobiolgiai vizsglatok valsznstik, hogy az lvizekbe kerl szrmazkok, hormonok hatssal lehetnek a vzben l szervezetekre, a tpllklncra, befolysolva az kolgiai egyenslyt. Az antibiotikumok maradvnyai megvltoztathatjk a baktriumok szaporodst, a gygyszatban alkalmazott antibiotikumokkal szemben ellenll baktriumfajok elterjedst – ennek fnyben pldul rdemes elgondolkodni a madrinfluenza robbankony trnyersrl. A gygyszereken kvl sok mestersges anyag kerl vissza a kozmetikumokbl s mosogatszerekbl is a folykba s az ivvzbe. A fogamzsgtl tablettkbl pedig ni nemi hormonok jutnak a vizekbe.
Bizonyos vizekbe jut hormonksztmnyek – a fogamzsgtlk lebomlsbl szrmaz ni nemi hormonok – hatsra pldul cskken a hm halak arnya a nstnyekhez kpest, s megvltozik a bkk szaporodsa is. Mindez megzavarhatja a tpllkozsi lncot is. De a kutatkban felmerlt – nem alaptalanul –, hogy a folyamat kihat az emberekre is. A szervezetbe a termszetesnl ezerszer, szzezerszer nagyobb dzisban bejut mestersges hormonhats vegyi anyagok az lvilgban meglv trkeny egyenslyt bortjk fel.
A magyarorszgi l- s talajvizek gygyszerszennyezettsge kiterjedt kutatsok hinyban jelenleg csak becslhet. Annyit tudunk, hogy Budapestnl a szennyvz 55 szzalka mig tiszttatlanul folyik a Dunba. Egybknt 2006. janur elejn indult az a kutats, amelyben a magyarorszgi folyk s ivvizek gygyszertartalmt mrik fel. A magyarorszgi szennyvztiszttkban ugyanis mg nem tudjk szrni - sok mssal egytt - a vizekbe kerlt nyugtat-, antidepresszns- s hormonmaradvnyokat. �?gy azok az ivvzbe is belekerlnek. Szakemberek szerint Magyarorszgon legkorbban 10 v mlva hasznlhatjk majd a gygyszermaradvnyokat teljesen lebont eszkzket. Egy j tiszttmdszer kidolgozsra 70 milli forintot klt most a Fvrosi Csatornzsi Mvek.
|